Pages Menu

Categories Menu

Posted by on cze 14, 2019 in Zdrowie |

Gorączka u dzieci. Jak się przygotować

Gorączka u dzieci. Jak się przygotować

Kiedy nadchodzi jesień i sezon przeziębień, gryp i zwolnień w pracy narasta z dnia na dzień, każdy rodzic powinien być przygotowany na pogorszenie stanu zdrowia swojej pociechy. Nie brzmi to optymistycznie, jednak można się spodziewać, że dziecko chodzące do przedszkola czy szkoły prędzej czy później coś złapie. Katar, kaszel czy gorączka każdy z tych objawów powinien być skonsultowany z lekarzem, ale co możemy zrobić aby pomóc dziecku czekając na poradę?

Skupmy się na gorączce, która jest niczym innym jak reakcją organizmu na atakujące go bakterie, wirusy czy grzyby. Gorączka to temperatura powyżej 38 stopni, do tego pułapu mówimy o stanie podgorączkowym. U niektórych dzieci gorączka przebiega łagodnie i jesteśmy w miarę szybko zareagować podając odpowiednie leki i nie pozwolić temperaturze na wzrost. Niestety są takie pociechy, którym bez żadnych objawów temperatura rośnie do 40 stopni i zbicie jej jest bardzo trudne. Szybkie podanie lekarstwa i schładzanie ciała okładami to najlepszy sposób na opanowanie sytuacji.

 

Jednak aby mieć czym działać powinniśmy po wakacjach przejrzeć domową apteczkę i sprawdzić jej zawartość. Najpopularniejsze substancje dostępne na rynku to ibuprofen i paracetamol w postaci syropu, najczęściej smakowego, jednak termin ważności takiego specyfiku to około 3 miesięcy od otwarcia butelki, dlatego warto sprawdzić czy lek z poprzedniego sezonu nie jest już przeterminowany. Przy okazji wizyty w aptece warto zaopatrzyć się w probiotyk, aby wspomóc florę bakteryjną naszego dziecka. Obecnie na rynku jest tak duży wybór lekarstw, że w razie potrzeby farmaceuta pomoże w wyborze najlepszego suplementu dla naszego dziecka.