Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 18, 2021 in Inne |

Jakie są rodzaje trujących roślin?

Jakie są rodzaje trujących roślin?

Rośliny są wypełnione tajemnicami natury i one są zarazem piękne, a zarazem wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by można było uzyskać te pożądane przez hodowców efekty. “Możemy narzekać, że różane krzewy mają ciernie lub cieszyć się, że cierniste krzewy zakwitają różami.” – Abraham Lincoln

Rośliny, do których należy podchodzić z ostrożnością.

Wyróżnić można takie odmiany roślin, jak między innymi:

  • kroton,
  • skrzydłokwiat,
  • hoja
  • amarylis,
  • dracena,
  • cyklamen,
  • difenbachia.

Rośliny uważane za trujące, mają w swoich liściach lub również w łodygach posiadają substancje trujące. I jest to tak zwana ochrona ich przed niepożądanymi działaniami, zjadaniem liści, czy konsumowaniem łodygi. Jak i również substancje chronią rośliny przed różnymi chorobami, niszczącymi liście i czasem kwiat. I żaden pasożyt nie posiądzie rośliny, nie rozpocznie żerowania na niej, gdyż toksyny spowodują, że nie będzie on miał pożywienia.
Jednak rośliny trujące są również wykorzystywane do spożycia, do ususzenia, do karmienia nimi zwierząt. Gdyż one mają swoje plusy i minusy.

Jak wygląda uprawa roślin trujących?

Do roślin uprawnych trujących należą rośliny naczyniowe, rośliny ozdobne oraz rośliny uprawne. I można dodać tu, że oczyszczanie powietrza przez rośliny, stało się bardzo modne, jednak wśród tych roślin są również rośliny trujące. Czyli uwaga na trujące rośliny , między innymi dracena i skrzydłokwiat, które są bardzo popularyzowane, i zobaczyć je można na każdym domowym oknie, czy też korytarzu.
I również do tych kwiatów należy kroton, który ma tendencje do wytwarzania toksycznego białego soku. Jego liście są bardzo piękne, jest to roślina bardzo okazała, jednak nazywana jest ona rośliną wilczomleczna.
Na zakończeni wypada stwierdzić, że rośliny trujące kryją się w domowych okazach, które stały się formą prezentu urodzinowego, lub na święta. Ale one mogą stwarzać czasem zagrożenie i dlatego warto trzymać je zdala od zwierząt i domowników.