W arsenale leków przeciwkiłowych jod zajmuje ostatnią pozycję. Związki tego metalu nie były zasadniczo stosowane oddzielnie, ale z reguły z innymi, silniejszymi środkami przeciwkiłowymi. Mechanizm działania. Jod jest lekiem przeciwkiłowym, lecz nie przeciwkrętkowym. Podawanie chorym na kiłę wczesną preparatów jodu nie wywiera żadnego wpływu na znajdujące się w wykwitach krętki blade. Szybkie gojenie się kilaków pod wpływem leczenia jodowego przemawia za tym, że metal ten działa przeciwkiłowo pośrednio, przyspieszając wchłanianie się nacieków. Pod względem wpływu na kilaki jod przewyższa inne lelki stosowane w tym okresie kiły. „Jod leczy zmiany kiłowe, lecz nie kiłę” (Greenbaum). Istota mechanizmu działania jodu nie została wyświetlona doświadczalnie. Preparaty i metody leczenia. Lekiem z wyboru był jodek potasu, podawany doustnie w dziennej dawce 2—4 g, w okresie 10—20 dni. Poza drogą doustną rzadziej stosowano jod domięśniowo i dożylnie. Za wskazania do stosowania jodu uważano: kiłę późną skóry i błon śluzowych, układu krążenia i nerwowego, kostno-stawową, wątroby i narządu wzroku. Jednym z celów leczenia jodem było niedopuszczenie do odczynu JHŁ, co było szczególnie cenne u chorych na kiłę układu krążenia. Aktualnie zalecają niektórzy autorzy francuscy jod jako leczenie uzupełniające w kile późnej skóry i błon śluzowych oraz w kostno-stawowej (Hadida i wsp.). Objawy uboczne. Mogą być natury toksycznej i alergicznej. Do pierwszych należą: spadek ciśnienia krwi i zwolnienie tętna, które to objawy notowano przy dożylnym leczeniu kiły jodkiem potasu. Częstymi, prawie stałymi objawami ubocznymi są: metaliczny smak w ustach i objawy nieżytowe ze strony dróg oddechowych.
Jod
You might also like
4 Mins read
9 listopada 2024
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
2 Mins read
17 czerwca 2021
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …
2 Mins read
2 maja 2021
Awokado to roślina znana i hodowana od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Posiada wiele właściwości zarówno leczniczych jak, i odżywczych. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest również źródłem potasu, co ciekawe zawiera go więcej niż banany. Czynnik ten reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na pracę serca oraz układu nerwowego. …