W arsenale leków przeciwkiłowych jod zajmuje ostatnią pozycję. Związki tego metalu nie były zasadniczo stosowane oddzielnie, ale z reguły z innymi, silniejszymi środkami przeciwkiłowymi. Mechanizm działania. Jod jest lekiem przeciwkiłowym, lecz nie przeciwkrętkowym. Podawanie chorym na kiłę wczesną preparatów jodu nie wywiera żadnego wpływu na znajdujące się w wykwitach krętki blade. Szybkie gojenie się kilaków pod wpływem leczenia jodowego przemawia za tym, że metal ten działa przeciwkiłowo pośrednio, przyspieszając wchłanianie się nacieków. Pod względem wpływu na kilaki jod przewyższa inne lelki stosowane w tym okresie kiły. „Jod leczy zmiany kiłowe, lecz nie kiłę” (Greenbaum). Istota mechanizmu działania jodu nie została wyświetlona doświadczalnie. Preparaty i metody leczenia. Lekiem z wyboru był jodek potasu, podawany doustnie w dziennej dawce 2—4 g, w okresie 10—20 dni. Poza drogą doustną rzadziej stosowano jod domięśniowo i dożylnie. Za wskazania do stosowania jodu uważano: kiłę późną skóry i błon śluzowych, układu krążenia i nerwowego, kostno-stawową, wątroby i narządu wzroku. Jednym z celów leczenia jodem było niedopuszczenie do odczynu JHŁ, co było szczególnie cenne u chorych na kiłę układu krążenia. Aktualnie zalecają niektórzy autorzy francuscy jod jako leczenie uzupełniające w kile późnej skóry i błon śluzowych oraz w kostno-stawowej (Hadida i wsp.). Objawy uboczne. Mogą być natury toksycznej i alergicznej. Do pierwszych należą: spadek ciśnienia krwi i zwolnienie tętna, które to objawy notowano przy dożylnym leczeniu kiły jodkiem potasu. Częstymi, prawie stałymi objawami ubocznymi są: metaliczny smak w ustach i objawy nieżytowe ze strony dróg oddechowych.
Jod
You might also like
4 Mins read
20 kwietnia 2025
Rehabilitacja to nie tylko proces medyczny, ale także kluczowy krok w drodze do odzyskania pełni sprawności i jakości życia. Po urazach, operacjach czy chorobach, pacjenci często stają przed wyzwaniem przywrócenia zdrowia fizycznego i psychicznego, co może być niełatwym zadaniem. Wynikająca z tego potrzeba rehabilitacji obejmuje różnorodne metody, takie jak fizjoterapia czy terapia zajęciowa, które mają …
3 Mins read
17 lutego 2025
Ortodoncja, choć często postrzegana jako jedynie sposób na poprawę estetyki uśmiechu, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Według specjalistów, wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów, od trudności w żuciu po zwiększone ryzyko chorób przyzębia. Dzięki różnorodnym metodom leczenia, takim jak aparaty ortodontyczne, ortodonta może skutecznie diagnozować i leczyć te nieprawidłowości, przynosząc pacjentom nie …
4 Mins read
9 listopada 2024
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …