Wyłączne leczenie penicyliną daje tak dobre wyniki, że wysunięto koncepcję, iż penicylina sama, bez współudziału ze strony zakażonego ustroju, zdolna jest zniszczyć wszystkie krętki blade (Eagle). Twierdzenie to podważają znane fakty o całkowicie różnym przebiegu tej samej postaci kiły u osób leczonych identycznie. Wbrew opinii Eagle należy przyjąć, że o wyleczeniu decyduje suma wpływu wywieranego przez ustrój i antybiotyk na zarazek kiły. Wysunięto koncepcję, że penicylina niszczy wprawdzie olbrzymią większość krętków bladych, jednak pozostała ich część — w zależności od odporności ustroju — albo ginie, albo powoduje po pewnym czasie nawroty (Walter i Lejman). Z przekonania, że należy w sposób czynny wpływać na obronną odczynowość ustroju w czasie leczenia, zrodziła się koncepcja dołączenia do metaloterapii lub penicyliny uzupełniającego postępowania nieswoistego, którego klasycznym przykładem jest leczenie gorączką. Za celowością dołączenia gorączki do leczenia penicyliną przemawiały doświadczenia Eagle, Magnusona i Fleischmana. Autorzy ci przekonali się, że można uzyskać w kile u królików równie dobre wyniki leczenia z 8—10-krotnie mniejszą dawką penicyliny przy skojarzeniu jej z gorączką, co przy stosowaniu pełnej dawki penicyliny. Potwierdzeniem takiej zależności były również doświadczenia wykonane in vitro z przeżywaniem krętków przy podniesionej do 39,5° ciepłocie ciała; ustalono, że w tych warunkach antybiotyk zabija krętki kilka razy szybciej w obecności penicyliny, niż bez niej. Od czasu odkrycia Wagner-Jauregga, że można leczyć z pomyślnym wynikiem porażenie postępujące szczepioną zimnicą, próbowano ze zmiennym powodzeniem dołączać gorączkę do różnych metod metaloterapii kiły wczesnej. W 1945 r. Craig i wsp. przeprowadzili próby z dołączeniem sztucznej gorączki (mechanical fever) u chorych na kiłę wczesną do leczenia penicyliną- autorzy ci stosowali penicylinę w ogólnej dawce 1,2 min j., podanej w okresie 7>2 dni. Częstość niepowodzeń w tej metodzie leczenia osiągnęła — zależnie od długości cykli gorączkowych — 14,7—19,3% stanu chorych, a wyniki leczenia nie były lepsze od uzyskanych przy stosowaniu samej penicyliny. Wbrew temu Plotkę i wsp. stwierdzili lepsze wyniki w kile wczesnej po zastosowaniu globalnej dawki 2,4 min j. penicyliny krystalicznej kojarzonej z 9-godzinną gorączką, niż po samej penicylinie (wg Moore). 13,1% niepowodzeń, stwierdzonych w grupie 137 chorych na kiłę wczesną po 1—1/2 roku kontroli, nie daje podstawy do wypowiedzenia się o wyższości kojarzonego z gorączką leczenia penicyliną w porównaniu z samą penicyliną (Rodriguez). Niezbyt przekonywające wyniki skojarzonego z penicyliną leczenia gorączkowego kiły wczesnej zniechęciły do stosowania tej metody.
You might also like
Ortodoncja, choć często postrzegana jako jedynie sposób na poprawę estetyki uśmiechu, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Według specjalistów, wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów, od trudności w żuciu po zwiększone ryzyko chorób przyzębia. Dzięki różnorodnym metodom leczenia, takim jak aparaty ortodontyczne, ortodonta może skutecznie diagnozować i leczyć te nieprawidłowości, przynosząc pacjentom nie …
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …