Mechanizm działania. Podobnie jak arsenobenzole, bizmut nie działa bezpośrednio krętkobójczo; za takim jego wpływem wypowiedział się Eagle, co jednak jest kwestionowane. Działania przeciwkiłowego nabiera bizmut po przejściu w ustroju w tlenki tego metalu. Bizmut gromadzi się w tak śladowych ilościach w obrębie ognisk kiłowych, że jego krętkobójcze działanie już a priori jest mało prawdopodobne. Skuteczność bizmutu w kile zależy od ilości zjonizowanego metalu w płynach i tkankach ustroju. Zjonizowany bizmut tworzy elektroujemne związki, które działają przeciwkiłowo tym silniej, im większa jest ich stabilność. Nie stwierdzono prostej zależności między wielkością stosowanej dawki a działaniem leczniczym ze względu na to, że bizmut nie przekracza pewnego stałego poziomu we krwi; stężenie jego we krwi nie jest wyższe niż 0,1 mj%; dzienne wydalanie drogą nerek 2—4 mg bizmutu zapewnia jego pełne działanie przeciwkiłowe (Thomas). Do znaczniejszego gromadzenia się bizmutu dochodzi w nerkach, wątrobie, śledzionie i jelitach, a także w skórze (Bieliński). Tkanka mięśniowa z wstrzykniętym do niej bizmutem stanowi depot tego metalu w ustroju, skąd bizmut wchłania się w ciągu tygodni, a nawet miesięcy, po ukończeniu leczenia. Około 50% wstrzykniętego bizmutu ulega czasowemu zmagazynowaniu w narządach, pozostała część bizmutu wydziela się w 40% drogą nerek, a reszta — przez przewód pokarmowy, w ślinie.
You might also like
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …
Awokado to roślina znana i hodowana od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Posiada wiele właściwości zarówno leczniczych jak, i odżywczych. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest również źródłem potasu, co ciekawe zawiera go więcej niż banany. Czynnik ten reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na pracę serca oraz układu nerwowego. …