Historię lecznictwa kiły, podobnie jak chorób zakaźnych w ogóle, można scharakteryzować jako proces przechodzenia od leczenia empirycznego do przyczynowego. Początek tego ostatniego stanowiła arseno- i bizmutoterapia kiły, a współczesnym rozwinięciem stało się wprowadzenie penicyliny — najbardziej czynnego przeciwkrętkowego antybiotyku. W związku z powyższym można podzielić leczenie kiły na 3 okresy: 1. Okres leczenia empirycznego przy użyciu związków rtęciowych, obecnie bardziej interesujący historyka niż klinicystę. 2. Okres skutecznej metaloterapii kiły, zapoczątkowany syntezą salwarsanu przez Ehrlicha, a następnie odkryciem przeciwkiłowych właściwości bizmutu przez Levaditiego. 3. Okres leczenia kiły penicyliną.
You might also like
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …
Awokado to roślina znana i hodowana od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Posiada wiele właściwości zarówno leczniczych jak, i odżywczych. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest również źródłem potasu, co ciekawe zawiera go więcej niż banany. Czynnik ten reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na pracę serca oraz układu nerwowego. …