Analogiczne do autorów polskich wyniki skojarzonego leczenia kiły wczesnej uzyskało szereg autorów obcych. Na uwagę zasługuje tu szczególnie zbiorcze opracowanie z 1954 r., którego autorem jest Idsoe i wsp.. Autorzy ci donieśli o wynikach leczenia 2305 chorych na kiłę wczesną po wyłącznym stosowaniu penicyliny. Wyniki te zestawiono tabelarycznie z ogłoszonymi już uprzednio w piśmiennictwie rezultatami skojarzonego leczenia kiły wczesnej. Tabelę uzupełniają dane dotyczące częstości występowania objawów ubocznych przy zastosowaniu rozmaitych metod leczenia oraz przy różnej jego systematyczności. Za kryterium skuteczności leczenia przyjęto utrzymywanie się ujemnych odczynów serologicznych u chorych po 2 latach od zakończenia leczenia; okres kontroli wynosił 2—6 lat. Jednolitość opracowania przypadków chorobowych oraz duża liczba leczonych — nadają analizie Idsoe i wsp. cechy dużej wiarogodności. Wyniki tych badań oraz doświadczenie zebrane przez autorów polskich usprawiedliwiają wyprowadzenie następujących wniosków końcowych: 1. Wyniki skojarzonego leczenia kiły wczesnej penicyliną i metalami ciężkimi nie są lepsze od uzyskiwanych po stosowaniu samej penicyliny. 2. Dołączenie metaloterapii do penicyliny poprawia wyniki leczenia tylko w tych metodach, w których dawkowanie antybiotyku było zbyt niskie (Moore ; Thomas; Towpik). Za zbyt niskie dawkowanie uważa się podanie choremu mniej niż 4,8 min j. penicyliny. 3. Ze względu na znane objawy uboczne metaloterapii oraz różne trudności techniczne w doprowadzeniu tego leczenia do końca — uzasadnione jest wycofanie metaloterapii z lecznictwa kiły, jako metody całkowicie zbędnej, a ponadto obciążonej ryzykiem znacznej toksyczności (Wiedmann i in.).
You might also like
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …
Awokado to roślina znana i hodowana od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Posiada wiele właściwości zarówno leczniczych jak, i odżywczych. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest również źródłem potasu, co ciekawe zawiera go więcej niż banany. Czynnik ten reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na pracę serca oraz układu nerwowego. …