Okres wystąpienia nawrotów klinicznych jest analogiczny do stwierdzanego w nawrotach serologicznych; te ostatnie poprzedzają z reguły wykwity w obrębie skóry i błon śluzowych. Pod względem klinicznym objawowa kiła nawrotowa w następstwie nieudanego leczenia nie różni się niczym od nawrotów kiły wtórnej u chorych nie leczonych w ogóle. Najczęstszą siedzibą nawrotów klinicznych są śluzówki, sąsiedztwo otworów naturalnych, nawroty mogą jednak występować w każdej innej okolicy ciała. Czasami nawroty są bardzo skąpe i polegają na pojawieniu się pojedynczych grudek lub innych wykwitów kiłowych. Szczególną postacią nawrotu jest wystąpienie nacieku w miejscu wygojonego uprzednio objawu pierwotnego (reimduracja). Zakaźność chorych z nawrotem klinicznym jest szczególnie duża w związku z obecnością licznych krętków bladych, stwierdzanych szczególnie łatwo w nadżerkowych wykwitach skóry i błon śluzowych. W rozpoznawaniu nawrotów klinicznych posługujemy się tymi samymi kryteriami co w nawrotach serologicznych, uzupełnionymi o dodatnie wyniki badania bakteriologicznego podejrzanych wykwitów. Nawroty kliniczne trudno odróżnić od reinfekcji, której pierwszym objawem mogą być wykwity kiły wtórnej . U chorych z niejasnym rozpoznaniem powinno się kwalifikować stwierdzane zmiany jako nawrót — ostrożność taka umożliwia bardziej obiektywną ocenę zastosowanej metody leczenia (Jefferiss; Willcox). Nawroty nie dyskwalifikują metody leczenia, jeśli częstość ich nie przekracza pewnej granicy charakterystycznej dla danego okresu kiły. W pierwszych latach penicylinoterapii notowano do 15—20% nawrotów poleczeniowych w kile wczesnej. Przyczynę tak stosunkowo wysokiej częstości nawrotów należy wiązać z ówczesnym zbyt niskim ogólnym dawkowaniem penicyliny, które obecnie uważa się za niewystarczające. Przypomnieć należy, że w okresie kilku lat stosowano wówczas dawkowanie w granicach 2,4—3 min j., dzielone na szereg dawek mniejszych w okresie 7/2—10 dni. W ostatnich 10 latach, kiedy to stosuje się znacznie wyższe dawki penicyliny, nie tylko prokainowej, ale i benzatynowej — częstość nawrotów w kile wczesnej obniżyła się znacznie.
You might also like
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …
Awokado to roślina znana i hodowana od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Posiada wiele właściwości zarówno leczniczych jak, i odżywczych. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest również źródłem potasu, co ciekawe zawiera go więcej niż banany. Czynnik ten reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na pracę serca oraz układu nerwowego. …