Za przeciwwskazania do stosowania bizmutu uważano: gruźlicę płuc, choroby nerek, zły stan uzębienia oraz osobniczą nietolerancję tego metalu. Z leczenia tego należało, oczywiście, również zrezygnować u chorych z poważniejszymi powikłaniami pobizmutowymi. Objawy uboczne. W związku z dużym ograniczeniem wskazań do leczenia bizmutem znajomość objawów ubocznych stosowania tego metalu ma coraz bardziej teoretyczne znaczenie. Klasycznym, występującym u przeszło połowy leczonych powikłaniem było różnego stopnia podrażnienie lub uszkodzenie nerek (nephrdpathia bismuthica), Z innych powikłań narządowych i zmian tkankowych wymienić należy: uszkodzenie miąższu wątroby, aż do jego zaniku, zmiany w chrząstkach pośrednich kości długich u noworodków, agranulocytoza, skaza krwotoczna, martwica tkanki tłuszczowej, spowodowana przez zatory metalu w gałęziach tętniczych, jałowe ropnie i zapalenia mięśni w miejscu wstrzykiwań. Charakterystyczny jest obraz kliniczny uszkodzenia błon śluzowych jamy ustnej i jelita grubego. Przyczynę ich wiązano z miejscowym drażniącym działaniem odkładającego się w śluzówkach metalu. Zależnie od stopnia uszkodzenia śluzówki jamy ustnej dochodziło do wytworzenia się ciemnego rąbka na granicy dziąseł i zębów albo do zlewnych przebarwień śluzówki metalem, czy też do wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej (stomatitis bismuthica). Obok zmian w jamie ustnej leczenie bizmutowe mogło wikłać się wrzodziejącym zapaleniem jelita cienkiego i grubego [enterocolitis bismuthica); objawami jego były gwałtowne bóle brzucha, gorączka oraz śluzowo-krwawe wypróżnienia. Do rzadkich stosunkowo powikłań należały zmiany ze strony skóry.
You might also like
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …
Awokado to roślina znana i hodowana od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Posiada wiele właściwości zarówno leczniczych jak, i odżywczych. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest również źródłem potasu, co ciekawe zawiera go więcej niż banany. Czynnik ten reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na pracę serca oraz układu nerwowego. …