Przeciwwskazania do leczenia rtęcią stanowiły choroby nerek, zły stan uzębienia, choroby gorączkowe oraz wyniszczenie. Wskazania do leczenia rtęcią. Poza bardziej tradycyjnym, niż naukowo uzasadnionym, stosowaniem rtęci przez niektórych współczesnych autorów francuskich — wskazania do leczenia rtęcią całkowicie zdezaktualizowały się. Wprowadzenie do lecznictwa bizmutu spowodowało prawie całkowite zrezygnowanie z posługiwania się rtęcią. Wyjątek pod tym względem stanowiła szara maść, którą jeszcze w okresie międzywojennym zalecano w leczeniu kiły układu krążenia. Aktualnie zaleca się we Francji stosowanie preparatów rtęci pod postacią oksycyjanku (Hadida i wsp.; Bolgert i wsp.) jako leczenie wstępne w kile pierwotnej surowiczododatniej i wtórnej oraz utajonej wczesnej, poprzedzające leczenie penicyliną. W kile układu krążenia i układu nerwowego oraz w wiądzie rdzenia leczenie wstępne składa się z 15 wstrzyknięć oksycyjanku rtęci. Według zwolenników wstępnego leczenia objawowej kiły późnej preparatami rtęci postępowanie takie zabezpiecza chorego przed takimi powikłaniami jak odczyn JHŁ i paradoks leczniczy, a to z uwagi na powolne działanie przeciwkiłowe rtęci.
You might also like
Rehabilitacja to nie tylko proces medyczny, ale także kluczowy krok w drodze do odzyskania pełni sprawności i jakości życia. Po urazach, operacjach czy chorobach, pacjenci często stają przed wyzwaniem przywrócenia zdrowia fizycznego i psychicznego, co może być niełatwym zadaniem. Wynikająca z tego potrzeba rehabilitacji obejmuje różnorodne metody, takie jak fizjoterapia czy terapia zajęciowa, które mają …
Ortodoncja, choć często postrzegana jako jedynie sposób na poprawę estetyki uśmiechu, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Według specjalistów, wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów, od trudności w żuciu po zwiększone ryzyko chorób przyzębia. Dzięki różnorodnym metodom leczenia, takim jak aparaty ortodontyczne, ortodonta może skutecznie diagnozować i leczyć te nieprawidłowości, przynosząc pacjentom nie …
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …