Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 23, 2021 in Zdrowie |

Przyczyny chrapania – sprawdź dlaczego chrapiesz!

Przyczyny chrapania – sprawdź dlaczego chrapiesz!

Chrapanie zdecydowanie nie jest przyjemnym dźwiękiem w nocy. Jego głośność może osiągnąć nawet 90 decybeli, co można przyrównać do działania kosiarki elektrycznej. Ważny jest również fakt, że przy okazji chrapania często pojawia się bezdech senny, który stanowi dodatkową uciążliwość, a nawet dolegliwość chorobową.

Sposoby na chrapanie przyczyny

Żeby mieć jakikolwiek sposób na chrapanie, trzeba najpierw ustalić jego przyczyny. Niestety w przypadku chrapania nie jest to proste. Przyczyn chrapania jest naprawdę wiele. Można podzielić je na dwie kategorie.
Przyczyny chrapania, który pojawia się często lub co noc . Są to między innymi wszelkie wady budowy anatomicznej naszego nosa, gardła lub innych części aparatu oddechowego. Do najczęstszych zalicza się krzywą przegrodę nosową, nieprawidłowa budowa podniebienia, czy też nasady języka.
Kolejnymi poważnymi problemami powodującymi stałe chrapanie jest obecność polipów w jamie nosowej, przerost lub obrzęk małżowin usznych, przyjmowanie leków zwiotczających mięśnie lub antydepresantów. Chrapanie może się pojawić również u osób, które mierzą się z nadwagą lub otyłością oraz długo palą papierosy.
Drugą grupą przyczyn powodujących chrapanie sporadycznie są rzeczy, którymi nie należy w tak dużym stopniu się przejmować. Może być to bowiem zmęczenie, spanie na wznak, tymczasowa infekcja nosa np. katar lub u niektórych osób większa ilość spożytego alkoholu.

Sposoby na chrapanie

W przypadku niektórych jedynym sposobem na chrapanie będzie operacja. Tyczy się to osób, które mają wady w budowie anatomicznej układu oddechowego górnego czyli nosa, podniebienia, czy nasady języka.
Niektórzy by wyeliminować chrapanie powinni schudnąć, rzucić palenie lub nie pić alkoholu w nadmiarze, zwłaszcza przed spaniem.
Doraźnym sposobem na chrapanie może okazać się zmiana pozycji do spania, czy inna poduszka, dzięki której inaczej będzie ułożona nasza głowa podczas snu.
Na rynku oferowanych jest również wiele specyfików : sprayów, listków doustnych, pastylek, czy maści, które mają ograniczyć chrapanie. Na niektóre przyczyny chrapania one zadziałają, na inne niekoniecznie.

Sposoby na chrapanie zaczynają się od ustalenia przyczyny. Tylko dzięki wiedzy, co powoduje u nas chrapanie, możemy się pozbyć tej dolegliwości.