Pages Menu

Categories Menu

Posted by on cze 24, 2020 in Zdrowie |

Rotawirusy u dzieci objawy

Rotawirusy u dzieci objawy

Rotawirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe, może przyjmować różne postaci – bezobjawową przez łagodną, nawet do ostrej z wymiotami, wodnistą biegunką i gorączką.

Rotawirusy u dzieci – objawy

Okres zarażania bywa stosunkowo dość długi. Od kontaktu z patogenem do objawów zazwyczaj mija od 1 do 3 dni. U większości osób chorych pierwszymi objawami zakażenia rotawirusami są między innymi: niewysoka gorączka, wyraźnie gorsze samopoczucie, osłabienie organizmu, bóle brzucha czy nawet nudności. Dzieci, zaatakowane przez rotawirusy bywają często ospałe, marudne, niechętne do zabawy i płaczliwe. Szybko pojawiają się także intensywne wymioty, które zwykle mijają w przeciągu 48 godzin. Kiedy ustąpią, zazwyczaj rozpoczyna się biegunka. Wirus ten, atakuje komórki jelita cienkiego, dodatkowo niszcząc je, powoduje wydalanie przez człowieka bardzo dużych ilości wody. Biegunka bywa bardzo obfita i niezwykle wodnista. Jeśli nie dojdzie do odwodnienia, choroba mija samoistnie zazwyczaj w ciągu od 3 do 7 dni. Im młodsze dziecko atakuje, tym ryzyko odwodnienia jest znacznie większe. U najmłodszych dzieci choroba może więc skończyć się nawet długotrwałą hospitalizacją.

 

W wyjątkowych, ciężkich przypadkach choroba może doprowadzić do zgonu. Najczęściej na rotawirusa, chorują dzieci przed ukończeniem piątego roku życia, a zwłaszcza te, które uczęszczają do przedszkola lub żłobka. Infekcje są także częste u pracowników ochrony zdrowia i zakładów opieki, a także u pacjentów tego typu placówek. Przechorowanie biegunki rotawirusowej nie daj odporności. Jednak, następne epizody zwykle przebiegają już łagodniej. Rotawirusy, bardzo ławo przenoszą się przez brudne ręce, dlatego niezwykle ważne jest dbanie o higienę poprzez ich częste mycie, szczególnie po zmianie pieluchy dziecka. Ważną profilaktyką może być również stosowanie pieluch jednorazowych. Nocniki i sedesy w trakcie choroby, należy dezynfekować.Warto wiedzieć, że karmienie dziecka piersią w znacznym stopniu chroni je przed zakażeniem.