Mimo że wyłączna bizmutoterapia nie spełniła pokładanych w niej nadziei, stanowiła ona jednak kamień milowy w rozwoju swoistej chemoterapii kiły. Bizmut odgrywał rolę pomocniczego chematerapeutyku w kile wczesnej, włączony do różnych schematów i metod leczenia kiły. Z drugiej strony długotrwałość leczenia bizmutowego oraz przewlekłe wydalanie się tego metalu z ustroju stanowiły ważny czynnik zapobiegający infekcjom kiłowym. Szczególne znaczenie miał bizmut w leczeniu kiły późnej, w której często stanowił podstawową metodę leczenia. Pomijając ograniczoną tolerancję bizmutu przez ustrój, ten mniej skuteczny lek ustąpić musiał miejsca o wiele skuteczniejszemu lekowi, jakim jest penicylina. Niemniej nie należy uważać karty lecznictwa bizmutowego za zamkniętą, a wyrazem tego jest dalsze posługiwanie się preparatami bizmutu w niektórych krajach, szczególnie we Francji.
You might also like
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …
Awokado to roślina znana i hodowana od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Posiada wiele właściwości zarówno leczniczych jak, i odżywczych. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Jest również źródłem potasu, co ciekawe zawiera go więcej niż banany. Czynnik ten reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na pracę serca oraz układu nerwowego. …