Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 14, 2019 in Zdrowie |

Znaczenie ziołolecznictwa w XXI wieku

Znaczenie ziołolecznictwa w XXI wieku

Ludzie od wieków poszukują recepty na poprawę i utrzymanie swojego zdrowia w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Ziołolecznictwo dzięki powszechnej dostępności do roślin jest odgałęzieniem medycyny, które towarzyszy nam niemalże od początku istnienia.

 

Historyczni medycyny, nie posiadając odpowiednich narzędzi byli zmuszeni do testowania działania takich leków na zwierzętach, bądź innych ludziach, a następnie do obserwacji efektów, bądź ich braku. Na tym właśnie opiera się wielowiekowa tradycja stosowania leków roślinnych, która przetrwała po dziś dzień. Jednak wraz z rozwojem technologii i metod syntezy, udało się opracować nowe metody pozyskiwania leków, często analogów związków roślinnych, które były nieświadomie wykorzystywane przez ziołolecznictwo w celach leczniczych.

 

Mimo tak potężnej konkurencji, lek roślinny to rodzaj leku, do którego ludzie mają zaufanie, dzięki skuteczności udowodnionej wiekowej tradycją. Ponadto rozwój metod analitycznych (w tym chromatografii) oraz sposobów badań, pozwala nam obecnie na wykrywanie oraz obserwację działania nowych gatunków roślinnych, bądź odkrycie nowych zastosowań roślin, które były przez długi czas używane w innych celach. Przyszłość leku roślinnego kształtuje się zatem obiecująco i jest bardzo mało prawdopodobne, aby ziołolecznictwo zostało kiedykolwiek zepchnięte jedynie w odmęty historii.