W 1934 r. Tatum i Cooper wprowadzili do leczenia kiły chlorowodorek oksyfenarsinu, znany pod handlową nazwą mafarsen. Ten 3-wartościowy związek arsenu, uważany niegdyś przez Ehrlicha i Hata za zbyt toksyczny, zdobył tak znaczne uznanie w leczeniu kiły w latach 1935—1940, że usunął na dalszy plan arsenobenzol, zwłaszcza w krajach anglosaskich. Jego główną zaletą była stosunkowo mała toksyczność oraz uzyskiwanie analogicznych co z neoarsenobenzolem wyników leczenia w znacznie krótszym czasie i przy zastosowaniu dawek 10-krotnie -niższych. Jednorazową, dobrze tolerowaną dawką leczniczą mafarsenu było 0,06 g u mężczyzn i 0,045 g u kobiet; dawkę tę można było wstrzykiwać dożylnie 2 razy tygodniowo z przerwą 3 dni; dawka ogólna mafarsenu na 1 leczenie wynosiła przeciętnie 0,9—1,1 g. Dawkowanie powyższe można uznać za klasyczne.
You might also like
Ortodoncja, choć często postrzegana jako jedynie sposób na poprawę estetyki uśmiechu, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Według specjalistów, wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów, od trudności w żuciu po zwiększone ryzyko chorób przyzębia. Dzięki różnorodnym metodom leczenia, takim jak aparaty ortodontyczne, ortodonta może skutecznie diagnozować i leczyć te nieprawidłowości, przynosząc pacjentom nie …
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …