Mimowolne oddawanie moczu podczas nawet niewielkiego wysiłku fizycznego (kichanie, kaszel) dotyczy szczególnie kobiet po 35 roku życia. Choć coraz częściej zdarza się, że problem ten dotyka również dużo młodsze kobiety. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest schorzeniem wyjątkowo wstydliwym, skutecznie ograniczającym satysfakcję i radość życia. Przede wszystkim powoduje uczucie dyskomfortu w sytuacjach społecznych oraz obniża pewność siebie kobiet, które borykają się z tym problemem. Schorzenie to może być leczone chirurgicznie lub farmakologicznie. Przydatna w tym wypadku jest również pomoc fizjoterapeuty. Dlaczego kobiety częściej cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu? Przyczyną jest kobieca anatomia oraz fizjologia ciąży. Mnogie ciąże powodują bowiem mikrourazy okolic krocza w czasie porodu. Do „gubienia moczu” przyczyniają się również zakażenia układu moczowego, brak aktywności fizycznej, operacje, choroby neurologiczne oraz cukrzyca. Gdy wystąpią pierwsze objawy nietrzymania moczu, jak najszybciej należy udać się do lekarza, który oprócz wstępnego wywiadu, zleci niezbędne badania: badanie ogólne oraz posiew mocz, oznaczenie poziomu mocznika oraz kreatyniny, usg.
You might also like
Rehabilitacja to nie tylko proces medyczny, ale także kluczowy krok w drodze do odzyskania pełni sprawności i jakości życia. Po urazach, operacjach czy chorobach, pacjenci często stają przed wyzwaniem przywrócenia zdrowia fizycznego i psychicznego, co może być niełatwym zadaniem. Wynikająca z tego potrzeba rehabilitacji obejmuje różnorodne metody, takie jak fizjoterapia czy terapia zajęciowa, które mają …
Ortodoncja, choć często postrzegana jako jedynie sposób na poprawę estetyki uśmiechu, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Według specjalistów, wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów, od trudności w żuciu po zwiększone ryzyko chorób przyzębia. Dzięki różnorodnym metodom leczenia, takim jak aparaty ortodontyczne, ortodonta może skutecznie diagnozować i leczyć te nieprawidłowości, przynosząc pacjentom nie …
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …