Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 14, 2021 in Zdrowie |

Rodzaje leczniczych wód mineralnych.

Rodzaje leczniczych wód mineralnych.

Lecznicze wody mineralne występują przede wszystkim głęboko w warstwach wodonośnych ziemi. Dzięki temu są stosunkowo wysoko nasycone takimi substancjami chemicznymi jak mikroelementy i makroelementy. Wody te spożywane są przez nas w celu profilaktyki określonych schorzeń, na które te wody mają znaczny wpływ. Wpływ ten przejawia się stężeniem określonych pierwiastków w tejże wodzie mineralnej.

Jakie zatem pierwiastki najczęściej występują w leczniczych wodach podziemnych i jak ja dzielimy? Otóż najczęściej w wodach tych występują takie pierwiastki jak magnez, wapń, potas, sód, żelazo, cynk, siarka. Wody te mogą również zawierać określone ilości gazów, najczęściej występujące w nich to dwutlenek węgla, radon i siarkowodór.
Wody mineralne stosowane w kuracjach prozdrowotnych dzielimy zazwyczaj na rodzaje według stężenia proporcji związków chemicznych, które się w nich znajdują i przeważają nad innymi składnikami mineralnymi.

Interesować nas będzie przede wszystkim podział wód występujących przede wszystkim na terenie Polski. Są to w szczególności :

  • szczawy, zawierające wysoki poziom dwutlenku węgla, węglany wapniowo-sodowy o kwaśnym odczynie.
  • wody chlorkowo-sodowe, szerzej znane jako solanki, zawierające duże ilości chlorku sodu, mają więc bardzo słony smak, oprócz tego występują w nich niewielkie ilości bromu, jodu czy żelaza.
  • wody siarczynowe zawierające przede wszystkim siarkę, posiadające charakterystyczny zapach tak zwanych zgniłych jajek
  • szczawy żelazowe, jak sama nazywa wskazuje zawierają wysoki poziom żelaza i innych pierwiastków alkalicznych, o odczynie zasadowym, mają charakterystyczny metaliczny posmak
  • wody gorzkie, o charakterystycznym smaku, występują w nich duże ilości siarczanu magnezu.
  • radioaktywne wody, czyli jak sama nazwa wskazuje zawierają niewielkie ilości określonych pierwiastków promieniotwórczych.