Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 30, 2019 in Zdrowie |

Cheat day vs cheat meal

Cheat day vs cheat meal

Jeśli obracacie się w światku fitnessu na pewno spotkaliście się z takimi określeniami jak cheat meal oraz cheat day. O co chodzi i czy warto je wprowadzić w nasze życie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W dosłownym tłumaczeniu określenia można przetłumaczyć jako „oszukany posiłek” oraz analogicznie „oszukany dzień”.

 

Hasła te odnoszą się do postępowania podczas diety. Osoba, która codziennie spożywa w stu procentach zdrowe posiłki, czyli zachowuje tzw. „czystą michę”, raz na jakiś czas ( np. raz na miesiąc ) przygotowuje sobie jeden posiłek albo cały dzień jedzenia niezdrowego – fast food, słodycze. Jak ze wszystkim, istnieją zarówno zwolennicy tej metody, jak i osoby jej przeciwne. Entuzjaści cheat’ów tłumaczą, że dzięki temu nie mają ograniczeń. Pomimo, iż na co dzień jedzą zdrowo, są świadomi, że za niedługo czeka ich nagroda w postaci, np. ulubionej pizzy. Natomiast przeciwnicy takiego podejścia do odżywiania stawiają kontrargument mówiący, że po całym dniu spożywania tylko śmieciowego jedzenia ciężko nam będzie znowu wrócić do owsianki i warzyw następnego dnia, co może skutkować gwałtownym przerwaniem diety.

 

Co ciekawe, rację mają obie strony. Wszystko zależy od personalnych upodobań oraz przyzwyczajeń i samodyscypliny konkretnej osoby. Dla wielu będzie to idealne rozwiązanie, inni szybko się zniechęcą do zdrowego odżywiania. Dlatego nie zmuszajmy się do stosowania tych oszukanych posiłków, czy dni, jeśli wiemy, że w naszym przypadku to nie działa prawidłowo. Znajdźmy własny sposób na asymilację do zdrowszego jedzenia, tak aby lepsze nawyki weszły nam w krew na całe życie.