Z obawy przed zbyt niskim poziomem benzatyny we krwi w pierwszych 1—2 dniach od rozpoczęcia leczenia — zaczęto posługiwać się tzw. mieszanymi preparatami penicyliny. Preparaty te zawierają, obok benzatyny, penicylinę prokainową i krystaliczną penicylinę G. Te 2 ostatnie preparaty mają zapewnić wyższy poziom antybiotyku we krwi, a to w związku z ich znacznie szybszym wchłanianiem się do krwiobiegu (Durel). Z preparatów mieszanych należy wymienić: bicylline III (radziecka), extenciliine — bipenicilline (franc.), panbiotic (amer.). Są to tzw. preparaty do wszystkich celów (all purpose penicillin). Zawierają one zwykle w swym składzie 0,6 min j. benzatyny, 0,3 min j. penicyliny prokainowej i 0,3 min j. krystalicznej penicyliny G. Preparaty mieszane nie znalazły szerszego rozpowszechnienia w leczeniu kiły, a przez niektórych autorów uważane są za zbędne (Willcox). Jako kontrargument uzasadniający zrezygnowanie z nich podkreśla się, że już stosunkowo niski poziom uzyskiwany po wstrzykiwaniach benzatyny wywiera całkowicie skuteczne działanie przeciwkrętkowe, pod warunkiem, by był on ciągły i utrzymywał się we krwi w okresie 2—3 tyg. W przeciwieństwie do sytuacji w leczeniu kiły preparaty mieszane stanowią wielki postęp w leczeniu rzeżączki.
You might also like
Ortodoncja, choć często postrzegana jako jedynie sposób na poprawę estetyki uśmiechu, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej. Według specjalistów, wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów, od trudności w żuciu po zwiększone ryzyko chorób przyzębia. Dzięki różnorodnym metodom leczenia, takim jak aparaty ortodontyczne, ortodonta może skutecznie diagnozować i leczyć te nieprawidłowości, przynosząc pacjentom nie …
Ból szyi to dolegliwość, którą większość z nas prędzej czy później odczuje. Codzienna praca przy komputerze, zbyt długie godziny w jednej pozycji, stres czy niewłaściwa pozycja podczas snu – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do bolesnych napięć. Czasami jednak ból utrzymuje się dłużej i wymaga specjalistycznego podejścia. Jeśli ból szyi staje się przewlekły i zaczyna …
Ostatni rok oraz szalejąca na świecie pandemia sprawiły, że nieco zaniedbaliśmy swoje zdrowie. Przestaliśmy dbać o to co jemy, mniej się ruszamy i zaczęły pojawiać się problemy zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach dużym obciążeniem jest również stres oraz przytłaczająca ilość obowiązków do wykonywania na co dzień. Z …